Blog o Bogu Trójedynym tak bardzo innym, a zarazem bliskim sprawom ludzkim i sprawom tego świata... Blog o Bogu w moim życiu...
LICZNIK ODWIEDZIN:

liczniki na blog onet
WYSZUKIWARKA:
Blog > Komentarze do wpisu

Odnowienie Misji Świętych 4.03.2012 – 7.03.2012 "Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem" (por. J 14,6)

W niedzielę w mojej nowej parafii rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które są odnowieniem zeszłorocznych Misji Świętych. Podczas kazania na Mszy Świętej kapłan nawiązał do spotkania Jezusa z Samarytanką nad studnią Jakuba. Zwrócił uwagę na naczynie, którym jesteśmy i na pęknięcia w nich. „Cóż z tego, że do kochanka zaniosę wodę w pięknym naczyniu skoro sama jestem naczyniem zniszczonym i popękanym.” Rekolekcjonista podjął próbę nazwania naszych „pęknięć” oraz wskazał na Bożą miłość, która jest w stanie „pęknięcia” te naprawić. Podczas wieczornej nauki dla wszystkich ochrzczonych oraz bierzmowanych tematem przewodnim były słowa "Ja jestem Prawdą" (J 14,6). W czasie tego wieczoru odbyło się nabożeństwo zapachu ( pierwszy raz spotkałem się z taką formą) podczas, którego na początku wniesiono trybularz, mirrę oraz flakon z wonnym olejkiem z drzewa cedrowego i sandałowego. Każdy z uczestników spotkania namaszczone miał czoło oraz dłonie co miało symbolizować nasze otwarcie się na świętość oraz bycie wiernymi świadkami Chrystusa w świecie. Po namaszczeniu wierni podchodzili do trybularza i wrzucali do niego po jednym ziarenku mirry co miało z kolei symbolizować naszą modlitwę w intencjach bliskich naszym sercom.

„Biblio-ojczyzno moja”. W poniedziałek podczas nauki ogólnej kapłan skoncentrował nasze myśli na Słowie Bożym. Rekolekcjonista zwrócił uwagę aby postrzegać swoje życie przez pryzmat Pisma Świętego oraz  na fakt, iż w czasie lektury słów Boga warto otwierać się na słuchanie, a nie tylko na czytanie i nasz monolog. Wieczorem natomiast podczas nauki dla wszystkich Parafian rekolekcjonista wskazał na Jezusa, który jest Drogą (J 14,6). Nawiązał do starego zwyczaju pielgrzymowania chrześcijan do sanktuarium świętego Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Zwrócono uwagę na praktyki pokutne stosowane przez pielgrzymów oraz na symbol muszli, którą każdy otrzymał słysząc słowa „Dobrej drogi”. Opowieści o pielgrzymowaniu wzbudziły we mnie pragnienie pieszej pielgrzymki. Może na początku Gidle?

We wtorkowy wieczór tematem przewodnim był Jezus, który jest życiem. W tym dniu kapłan zachęcił uczestników rekolekcji do rozpoczęcia Duchowej Adopcji Dziecka Nienarodzonego. Kościół w tym dniu był cały w różach.

W ostatnim dniu po wieczornej mszy świętej nastąpiło odnowienie misji świętych pod krzyżem misyjnym. "Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie" (J 14,6). Niestety we wtorek oraz w środę nie mogłem uczestniczyć w liturgii oraz naukach wieczornych.

Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie…

sobota, 10 marca 2012, damian.franciszek

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: